יום ב', יט’ בתמוז תשע”ט
דף הבית גלישה בטוחה קורה אצלנו במחוז למידה שיתופית למידה משמעותית
מיזמים יהדות מורשת אתר במבט מיוחד למידה בחירום
זהירות מתוכנות הכופר
פורסם: 17:46 (15/05/17) ח ב
מנהלים ועובדי הוראה שלום,במהלך סוף השבוע האחרון היו דיווחים רבים בתקשורת בנושא מתקפת סייבר רחבת היקף ממנה נפגעו ארגונים ברחבי העולם.

מטרת מייל זה לעשות סדר בדברים ולחדד את ההנחיות.מדובר בפוגען כופר (Ransomware) – תוכנה שמטרתה לפגוע במחשב ולהצפין את כלל הקבצים הנמצאים בו, כך שלא ניתן יהיה לעשות בהם שימוש. לצורך שיחזור הקבצים מופיעה הודעת תשלום (כופר). תוכנת הכופר מגיעה למחשבי המשתמשים באמצעות הודעת דוא"ל עם קובץ מצורף. פתיחת הקובץ על ידי המשתמש מפעילה את תהליך ההתקנה וההתפשטות של תוכנת הכופר ברשת הארגון.בימים אלה נבקש להגביר את הערנות בכלל ובפרט להקפיד על ההנחיות הבאות:

· אין לפתוח דוא"ל חשוד, או שהגיע מאנשים לא מוכרים או שהתוכן לא קשור לשולח. אין לענות על דוא"ל שכזה ו/או להעביר אותו.
· במידה והתקבל דוא"ל שכזה יש למחוק אותו.
· יש איסור ללחוץ על לינקים לא מוכרים.
· במידה ומחשב נדבק בכופרה (ניתן לדעת זאת על ידי הודעת כופר שתופיע) יש לנתקו באופן מיידי מרשת הארגון ולפנות לאיש המחשבים ברשות המקומית


באם נתקלתם בחשד לאירוע אבטחת מידע יש לפנות לאיש המחשבים ברשות המקומית.במידה וישנן שאלות נוספות ניתן לפנות לזיו קורן, מנהל יחידת הסייבר למגזר החינוך במשרד החינוך.

zivko@education.gov.il

054-4242702בנוסף מומלץ לוודא שתוכנת האנטי וירוס במחשביכם מעודכנת, באם תזדקקו לעזרה בעניין זה ניתן לפנות לאיש המחשבים ברשות המקומית או למוקדי המרכזים הלוגיסטיים (מוקדי הסיוע הטכניים) של משרד החינוך.

לקריאה נוספת:
http://www.geektime.co.il/wannacry-attack/